Čo môže spôsobiť škvrny na hodvábnom oblečení?

Na hodvábnom oblečení, rovnako ako aj na oblečení z iných materiálov, môžu vzniknúť škvrny od jedla, vody, vína, mastnoty, oleja, krvi alebo atramentu. Na hodvábnych košeliach často vznikajú aj škvrny od potu alebo dezodorantu. Ak chcete trvale odstrániť škvrny napr. od vína, mastnoty alebo oleja musíte ich vyčistiť, kým nezaschnú, aby sa materiál (hodváb) nepoškodil.

 

Návod na odstraňovanie škvŕn z hodvábu:

  1. Skontrolujte (podľa etikety), či sa oblečenie môže prať ručne alebo sa musí čistiť chemicky.
  2. Vyberte vhodný čistiaci prostriedok na vlnu a hodváb, ako napr. Perwoll Wool & Silk.
  3. Skontrolujte farebnú stálosť oblečenia uvedenú na skrytom šve.
  4. Vyčistite škvrnu čistiacim prostriedkom.
  5. Ručne vyperte.
  6. Skontrolujte, či škvrna zmizla.

 

Výber správneho čistiaceho prostriedku

Na ručné pranie aj čistenie jemných materiálov (napr. hodváb) je ideálny Perwoll Wool & Silk.

 

Vyčistenie škvrny

Čistenie škvrny sa odvíja od toho, čo škvrnu spôsobilo. Škvrny spôsobené tekutinou (víno, šťava, krv, káva, čaj, atrament alebo voda) najprv vyutierajte handričkou. Otočte oblečenie naruby a vypláchnite škvrnu z vnútornej strany studenou vodou.

 

Potom, najmä pri škvrnách od mejkapu, dezodorantu alebo potu, nalejte malé množstvo Perwoll Wool & Silk priamo na škvrnu a nechajte chvíľu pôsobiť. Čistiaci prostriedok však nesmie zaschnúť.

 

Pranie a vypláchanie

Oblečenie vyperte ručne v teplej vode a v Perwoll Wool & Silk.

 

Kontrola

Skontrolujte, či škvrna zmizla. Ak nie, škvrnu vyčistite znova. Namočte oblečenie na pol hodinu do Perwoll Wool & Silk a potom ho znova vyperte bežným spôsobom. Ak ste tento postup zopakovali niekoľko krát a škvrna stále nezmizla, nedávajte oblečenie vysušiť, ale zaneste ho do čistiarne.

 

Škvrny na hodvábnom oblečení a bielizni

Uvedený postup funguje na odstránenie škvŕn z hodvábnych kravát, košieľ, blúzok, šiat a dokonca aj posteľnej bielizne a obrusov, ktoré sa môžu prať ručne. Možno vás láka použiť na odstraňovanie škvŕn prírodné a podomácky vyrobené odstraňovače škvŕn, no existuje viacero dôvodov, prečo by ste ich používať nemali. Hodváb je jemný materiál a podomácky vyrobené čističe ho môžu trvale poškodiť. Radšej použite čistiaci prostriedok vyrobený špeciálne na odstraňovanie škvŕn z jemných materiálov.

 

Zašpinili ste si elegantnú hodvábnu kravatu alebo košeľu? Odstraňovanie škvŕn z jemných materiálov je síce náročnejšie, no vďaka tomuto postupu škvrny odstránite rýchlo a jednoducho.

Press Play to listen to the article

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.