Odstraňovanie škvŕn od horčice, kečupu a iných omáčok

Ako prvé je potrebné si uvedomiť, aká omáčka škvrnu spôsobila. Niektoré omáčky sa z oblečenia odstraňujú ťažšie. Najbežnejšie omáčky sú:

 

 • horčica
 • kečup
 • rajčinová omáčka
 • omáčka na špagety
 • čili omáčka
 • výpek
 • majonéza
 • omáčka na cestoviny
 • sójová omáčka
 • barbecue omáčka
 • omáčka Marinara

 

Návod na odstraňovanie škvŕn od kečupu, horčice a iných omáčok:

 1. Zoškriabte čo najviac zvyškov omáčky z oblečenia.
 2. Otočte oblečenie naruby a vypláchnite škvrnu z vnútornej strany studenou vodou.
 3. Vyberte si vhodný čistiaci prostriedok Persil podľa farby a materiálu oblečenia.
 4. V prípade potreby škvrnu vyčistite.
 5. Vyperte pri najvyššej možnej teplote.
 6. Skontrolujte, či škvrna zmizla.

 

Odstránenie zvyškov omáčky

Prvým krokom k odstráneniu škvrny od akejkoľvek omáčky je zoškriabať z oblečenia čo najviac zvyškov omáčky. Potom oblečenie otočte naruby a vypláchnite škvrnu z vnútornej strany studenou vodou. Ak škvrnu vypláchnete z vnútornej strany, ľahšie sa odstráni, pretože voda ju vytlačí von z oblečenia cez tie isté vlákna materiálu.

 

Výber vhodného čistiaceho prostriedku

Výber čistiaceho prostriedku a odstraňovača škvŕn závisí od materiálu a farby oblečenia.

 

 • Na biele oblečenie použite Persil Regular alebo Persil Power Gel.
 • Na farebné oblečenie je ideálny Persil Color alebo Persil Color Gel.
 • Na oblečenie z jemných materiálov, ktoré sa musí prať ručne, použite Perwoll.

 

Vyčistenie škvrny

Pred vyčistením skontrolujte farebnú stálosť oblečenia. Nalejte Persil Power Gel alebo Persil Color Gel priamo na škvrnu, nechajte vstrebať a pôsobiť niekoľko minút.

 

Pranie a vypláchanie

Keď čistiaci prostriedok vsiakne do materiálu, vyperte oblečenie v práčke a pridajte dávku čistiaceho prostriedku odporúčanú ako na silné znečistenie.

 

Kontrola

Predtým, ako dáte oblečenie vysušiť, skontrolujte, či škvrna úplne zmizla. Ak nie, vyperte oblečenie znova pri najvyššej možnej teplote podľa odporúčaní výrobcu uvedených na etikete.

 

Odstránenie škvŕn od kečupu, horčice a iných omáčok zo špeciálneho materiálu

Ak chcete odstrániť škvrny od kečupu z košele alebo škvrny od horčice z nohavíc, stačí postupovať podľa tohto návodu. Ak však máte čo dočinenia s jemnými materiálmi (napr. hodváb, satén alebo vlna), na odstránenie škvŕn použite Perwoll a oblečenie vyperte ručne. Oblečenie je často potrebné vyprať niekoľko krát, kým sa škvrna úplne odstráni, no materiál sa nepoškodí, pretože Perwoll Care šetrí materiál. Škvrny z ostatných materiálov (napr. bavlna a polyester) odstránite, aj ak sa oblečenie vyperie v práčke.

 

Odstraňovanie zaschnutých škvŕn od kečupu, horčice a iných omáčok

Ako však z oblečenia odstrániť zaschnutú škvrnu od omáčky? Ak je to možné, zoškriabte zvyšky zaschnutého kečupu, barbecue omáčky alebo horčice, potom nalejte malé množstvo Persil Color Gel alebo Persil Power Gel priamo na škvrnu, jemne vydrhnite a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Potom oblečenie namočte do teplej vody, pridajte vhodný čistiaci prostriedok Persil, nechajte 30 minút pôsobiť a nakoniec vyperte bežným spôsobom.

 

Odstraňovanie škvŕn od kečupu, horčice a iných omáčok z farebných oblečení

O škvrnách od omáčok a dochucovadiel je známe, že sú veľmi odolné a ťažko sa odstraňujú najmä z farebného oblečenia. Z bielej košele sa ťažko odstraňujú škvrny od rajčinovej omáčky a kečupu, a z tmavého oblečenia napríklad škvrny od majonézy. Horčica obsahuje kurkumu, ktorá pôsobí ako farbivo a ťažko sa odstraňuje z bielych košieľ. Ideálnym spôsobom na odstránenie takýchto škvŕn je vyčistiť ich čistiacim prostriedkom a vyprať čo najskôr.

 

Zašpinili ste si nešťastnou náhodou košeľu alebo nohavice od omáčky alebo dochucovadla? Nič sa nedeje. Vďaka tomuto návodu škvrny od kečupu, horčice alebo inej omáčky odstránite rýchlo a jednoducho.

Press Play to listen to the article

Your browser does not support HTML5 <AUDIO> element. Download audio.