Persil

Odstraňovanie škvŕn od potu

Potiť sa je prirodzené. Odstraňovanie nepríjemne zapáchajúcich žltých škvŕn z oblečenia alebo iných textílií zvyšuje životnosť materiálu. Stačí, ak budete postupovať podľa nasledovných pokynov.

Miesta vzniku škvŕn od potu

Najčastejšie sa škvrny od potu tvoria v podpazuší. To však nemusí byť jediné miesto, kde takéto škvrny môžu vzniknúť. Ak máte prerušovaný spánok alebo radi športujete, škvrny od potu môžu vzniknúť aj na krku, na posteľnej bielizni alebo na chrbte.

Príčinou vzniku škvŕn od potu v podpazuší je práve dezodorant. Bielkoviny obsiahnuté v pote reagujú so železom, ktoré obsahuje väčšina dezodorantov. Práve preto sa škvrny od potu tvoria najčastejšie práve v podpazuší.

Odstraňovanie škvŕn od potu krok za krokom

Odstrániť škvrny od potu nemusí byť vždy náročné. Stačí, ak budete postupovať podľa týchto pokynov a škvrny od potu z košieľ alebo posteľnej bielizne odstránite rýchlo a jednoducho.

  1. Vyberte si vhodný čistiaci prostriedok Persil a odstraňovač škvŕn podľa farby a materiálu oblečenia.
  2. Vyčistite škvrnu čistiacim prostriedkom Persil Power Gel alebo Persil Color Gel.
  3. Vyperte oblečenie pri najvyššej možnej teplote podľa materiálu oblečenia.
  4. Skontrolujte, či škvrna zmizla.
  5. Ak nie, vyčistite a vyperte oblečenie znova.

Výber vhodného čistiaceho prostriedku a odstraňovača škvŕn

Ako prvé vždy skontrolujte, či sa oblečenie môže prať v práčke (podľa etikety). Od toho sa ďalej odvíja výber správneho odstraňovača škvŕn. Persil Color alebo Persil Color Gel je vhodný na farebné oblečenie a Persil Universal alebo Persil Power Gel je vhodný na biele oblečenie. Na materiály, ktoré sa musia prať ručne (jemné materiály. napr. hodváb alebo vlna) použite Perwoll.

Čistenie

Skontrolujte farebnú stálosť oblečenia a nalejte malé množstvo Persilu Power Gel (biele oblečenie), Persilu Color Gel (farebné oblečenie) alebo Perwoll (jemné materiály) priamo na škvrnu, jemne vydrhnite a nechajte odstraňovač škvŕn pôsobiť 5 až 10 minút.

Pranie a vypláchanie

Pred praním skontrolujte najvyššiu možnú teplotu prania uvedenú na etikete oblečenia. Čím je teplota vyššia, tým ľahšie sa škvrna a zápach z oblečenia odstránia.

Kontrola

Ak chcete z oblečenia odstrániť odolné škvrny, namočte oblečenie pol hodinu pred ďalším praním.

Po vypraní skontrolujte, či škvrna z oblečenia zmizla. Ak nie, na vyčistenie použite špeciálny odstraňovač škvŕn s obsahom kyseliny (dostupný v drogériách), no pred použitím nezabudnite skontrolovať, či sa na oblečenie môže používať takýto odstraňovač škvŕn (podľa etikety).

Oblečenie nikdy nedávajte vysušiť, ak sa na ňom stále nachádza viditeľná škvrna od potu, ale zopakujte celý postup znova od začiatku.

Odstraňovanie škvŕn od potu zo špeciálnych materiálov

Pri odstraňovaní škvŕn od potu z posteľnej bielizne, košieľ alebo búnd je dôležité si uvedomiť, z akého materiálu je textília vyrobená. Niektoré materiály, ako napríklad polyester, ľan a bavlna sa otáčavým pohybom bubna pračky nepoškodia . Niektoré materiály sa však poškodiť môžu. Oblečenie z kože, hodvábu alebo vlny sa odporúča vyprať ručne alebo vyčistiť len dané miesta.

Nenechajte sa zmiasť oblečením, ktoré je vyrobené z viacerých materiálov. Pri odstraňovaní škvŕn od potu musíte brať do úvahy každý materiál, z ktorého je oblečenie (napr. klobúk) vyrobené. Ktorý materiál je však najcitlivejší? Ak je prevažná časť klobúka vyrobená z bavlny, ale klobúk je lemovaný pásom z hodvábu alebo semišu, klobúk vyperte tak, akoby bol celý z hodvábu alebo semišu, tj. ručne.

Podomácky vyrobené odstraňovače škvŕn od potu

Mnoho ľudí pri odstraňovaní škvŕn od potu používa prírodné odstraňovače, najmä ak ide o jemné materiály. Takéto riešenie však nie je najideálnejšie. Použitím niektorých odstraňovačov škvŕn (peroxid vodíka a citrónová šťava) môže farebné oblečenie vyblednúť. Biely ocot možno odstráni škvrny a oblečenie zostáva jemné, no veľa ľudí sa na vlastnej koži presvedčilo, že kyseliny obsiahnuté v octe môžu časom poškodiť gumové a plastové diely práčky. Ostatným podomácky vyrobeným odstraňovačom škvŕn (napr. soľ alebo rozdrvený aspirín) môže trvať niekoľko hodín, kým začnú pôsobiť na chemikálie obsiahnuté v pote.

Čistiace prostriedky a odstraňovače škvŕn Persil pôsobia rýchlo a sú dostatočne silné na odstránenie odolných škvŕn, no zároveň dostatočne jemné, aby nepoškodili materiál alebo práčku.

Už sa nemusíte hanbiť za žlté škvrny od potu. Použitím správneho čistiaceho prostriedku Persil sa škvŕn od potu a nepríjemného zápachu zbavíte rýchlo a jednoducho.