Persil

Ako odstrániť staré a zaschnuté škvrny

Ach, škvrny! Zdá sa, že im nikto nevie uniknúť. V určitom bode života sa každý raz bude musieť vysporiadať s nejakou škvrnou. Možno pôjde o škvrnu od farby na vlasy, náteru a farby na tričku, škvrnu od atramentu a pera na nohaviciach alebo škvrnu od výkalov, moču a zvratkov na spodnom prádle. Problém nastane, ak na tieto škvrny zabudneme alebo si ich nevšimneme a ony zaschnú.

Odstraňovanie zaschnutých škvŕn z oblečenia je síce ťažšie, ale nie je nemožné. Stačí, ak budete postupovať podľa nasledovných pokynov.

Ako odstrániť staré a zaschnuté škvrny

Aké je teda tajomstvo odstránenia starých alebo zaschnutých škvŕn od krvi, čokolády či líčidiel z oblečenia?

Trpezlivosť a správne pomôcky. Nezáleží na tom, či riešite mastnú škvrnu, škvrnu od vody alebo bežnú škvrnu  ako sú napríklad škvrny od blata, trávy a lístia; správny čistiaci prostriedok a trochu času sú základom.

Ako odstrániť staré a zaschnuté škvrny – podrobný postup

Ak chcete odstrániť staré a zaschnuté škvrny:

 1. vyberte vhodný čistiaci prostriedok a odstraňovač škvŕn Persil,
 2. vyčistite škvrnu a nechajte čistiaci prostriedok pôsobiť niekoľko minút,
 3. oblečenie vyperte v teplej, nie horúcej vode,
 4. skontrolujte, či škvrna zmizla.

Výber správneho čistiaceho prostriedku

Prvým krokom pri odstraňovaní starej alebo zaschnutej škvrny je výber správneho čistiaceho prostriedku Persil.

 • Na jemné materiály je ideálny Perwoll Wool & Silk
 • Na biele oblečenie sa odporúča Persil Universal alebo Persil Power Gel.
 • Na farebné oblečenie je ideálny Persil Color  alebo Persil Color Gel

Vyčistenie škvrny

Aby sa staré a zaschnuté škvrny ľahšie odstraňovali, namočte oblečenie do vody s čistiacim prostriedkom. Budete tak vedieť odstrániť hornú vrstvu škvrny. Potom naneste čistiaci prostriedok Persil priamo na škvrnu a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Dôkladne ho opláchnite.

Pranie a plákanie

Oblečenie so starými alebo zaschnutými škvrnami vyperte v teplej, nie horúcej vode. Pri horúcich teplotách sa škvrny môžu lepšie zažrať.

Kontrola

Ak škvrna po vypratí nezmizla, oblečenie nesušte. Namiesto toho zopakujte postup.

Odstránenie starých a zaschnutých škvŕn zo špeciálneho materiálu oblečenia

Pred akoukoľvek manipuláciou s oblečením vždy skontrolujte štítok či je možné oblečenie prať v práčke. Niektoré látky, ako je napríklad satén, vlna a hodváb, sa musia prať ručne. V takom prípade použite Perwoll Wool & Silk.

Rôzne druhy starých a zaschnutých škvŕn

V živote sa môžete stretnúť s niekoľkými druhmi škvŕn, ktoré budete chcieť odstrániť, vrátane starých alebo zaschnutých:

 • krv
 • čokoláda
 • káva a čaj
 • pastelky a voskové ceruzky
 • dezodorant
 • farba na vlasy, náter a farba
 • masť a olej
 • škvrny od potu v podpazuší
 • líčidlá
 • atrament a pero

...a ďalšie. Skôr než sa pustíte do odstraňovania škvrny, zamyslite sa nad tým, o aký typ škvrny ide. Škvrny od oleja, vody a bielkovín sa odlišujú a je možné, že na odstránenie starých alebo zaschnutých škvŕn bude potrebný iný prístup.

Zaschnuté škvrny na rozličných látkach

Niektoré látky, ako je napríklad bavlna a ľan, sú priepustné a môžu vyžadovať väčšiu pozornosť. Pri týchto látkach budete musieť (napríklad) oblečenie nechať v čistiacom prostriedku Persil dlhšie, aby sa prenikol hlbšie do vlákien a obalil tak celú škvrnu.

Ak nájdete na oblečení starú alebo zaschnutú škvrnu, nezúfajte. Existujú spôsoby ako sa zbaviť väčšiny druhov škvŕn, dokonca aj po ich zaschnutí.